Ukulele » How to play ukulele » Ukulele chords

Ukulele chords

Everyone can learn to play chords on the ukulele here. Illustrative chord examples for beginners. A great overview of chords for the experienced. For complete beginners I have prepared some chords with illustrations of where and with which finger to press the string on the ukulele. And for more experienced players, there is a great overview of ukulele chords at the bottom of the page.

The first 6 steps to playing chords on the ukulele

1. How to read chords on a chart.

Jak držet akordy

So this is the fingerboard. That’s where the chords are pressed. As you can see, I’ve marked the string tunings on it (How to tune a ukulele) G, C, E, A. Where the string tones are now marked is the first fret. That’s the one under the head with the pegs. From there, you count the frets towards the body of the ukulele. The chords are read from right to left. So if you take the first chord, A; you press the second string from the top with your index finger at the first fret and the first string – the topmost string – at the second fret with your middle finger. Hooray, you’re holding your first A chord. It’s not rocket science :).

2. How to learn chords

I won’t give you a guaranteed and exact recipe, but I will tell you how I learned. It doesn’t matter which chord you start with, which chord will follow. You have to learn them all. The way I learned it was by choosing 2-3 chords and alternating them in different order. When I got pretty good at it, I’d add another one.

You can also exercise in front of the TV. It is not important to play (strum the strings), but to feel the correct squeezing of the strings. Train your hand, fingers and strength. Just check that you have squeezed the strings with enough force by occasionally plucking the strings. You can tell by the fact that all the squeezed strings sound and there is no “dull” or “plucked” tone.

Rytmus

When you’re not watching TV, it’s important to practice rhythm and quick chord changes. Don’t try to rush it and play slowly at first. Just make sure you squeeze the chords correctly. The speed will come only with honest practice.

3. Ukulele chords for beginners

Akordy - číslování prstů

These are basic ukulele chords with which you can play a lot of songs and accompaniments. Actually, some songs only need two or three chords. Every beginner should start here. Not until he learns these chords. He can further expand his knowledge. A large overview of chords is below the video in this article.

akordy-g7 c7 a7
akordy-Am Dm Em

That’s how I have the chords learned, but while browsing the internet I came across other uses of the fingers. For example. The D chord can be pressed from top to bottom with the fingers – middle, index, ring fingers.

4. Your first song

Když kouknete na na video s fešnou pančelkou Michaelou Košťálovou zjistíte, že učí mačkat akord C malíčkem a ne prsteníčkem. Na video se určitě podívejte, protože se tam naučíte svoji první písničku od Brontosaurů – Večerka, na kterou vám vystačí jen dva ukulele akordy. Bezva ne?

Learn your first song with Michaela Košt’álová

5. A great overview of ukulele chords.

These are certainly not all the chords you will encounter in your playing. It’s tempting to write that these are the most commonly used ones, but that wouldn’t be the right term. Mostly it depends on what style of music you play.

Chords A

Akordy A

Chords B

Akordy B

Chords C

Akordy C

Chords D

Akordy D

Chords E

Akordy E

Chords F

Akordy F

Chords G

Akordy G

Special chords6. Special chords

You may see the chord Asus2, Asus4 and so on in the notation. For example, some of the songs by Chekhomore are full of such chords. Well, how to play them? Ukebuddy.com has prepared an interesting tool to quickly find out how to play such chords. Chords by Ukebuddy.

Similar Posts

53 Comments

 1. internet → google obrazky → název akordu → (čisla puntíků jsou čísla prstů) 1. ukazováček 2. prostředníček 3. prsteníček 4. malíček. Pokud je číslo na více strunách tak prst rozplácneš a uděláš baré. EZ GL

 2. dobrý den.
  Snažím se naučit písničky od Pokáče. Akordy jsou tam dobré ,ale některé nevím jak hrát. On je hraje na kytaru. Mohli by jste mi pomoci jak nahradit tyto akordy za akordy z ukulele?
  H7 EMI FMI DMI E

  1. Ahoj, taky hraju písničky od Pokáče a na ukulele hraji upne stejně akordy jako hraje na kytaru, a zní to dobře.

 3. Dobrý den chci se zeptat na jednu otázku. Když mám písničku a tam jsou akordy na kytaru mohu tu písničku zahrát se stejnými akordy na ukulele?

 4. Ahoj
  Nedá mi nepochváliť stránky ukulelko.cz.
  Učím sa iba 2. týždeň, tieto stránky mi priniesli najviac, široko ďaleko top aktívny web.
  Ďakujem, len tak ďalej.

 5. Dobrý den
  Delší dobu se učím akord b a vůbec ho nechápu… Není nějaký akordy který podobně zní a dal by se ním nahradit?
  Děkuji

  1. Co na něm nechápeš Michaelo? Dvě spodní struny zmáčkneš špičkou ukazováku. Třetí strunu prostředníkem a čtvrtou prsteníkem. Je to dost o ohebnosti ruky a prstů samotných. Chce to prostě trénovat.:-)

  1. Na ukeshopu mají piezo snímač, tedy píšou, že je na objednání. Zkuste to tam pohledat, ale je to takové krkolomné uchycení. Jinak v ČR nikde nic.

   1. Kupte rovnou ukulele Ortegu s ozvučením,ty snímače jsou úplně k ničemu,řekne vám to každej zvukař…

  1. Pro mne jsou masakr i jiné akordy. Nechápu, proč dělají krk ukulele takový úzký. Materiálu při výrobě tam bylo určitě dost a mohli ho nechat širší – min. 40 mm. Při těch součastných 36 mm to je bída.
   Některé akordy ani zahrát nejdou, anebo jen velmi obtížně

 6. Dobrý den, jsou na ukulele lepší kovové, nebo silikonové struny? Jak se liší “cena/výkon”?

  1. Upřímně nechápu proč to dělat? Setkal jsem se jednou u barytonu, že byla jedna struna měděná. Nebylo to špatné. Když seženete, tak to zkuste. Struny z kytary nebo jiné bych na ukulele nenatahoval.

 7. Dobrý deň, potrebujem si kúpiť nové struny na sopránové ukulele, no ako úplná začiatočníčka neviem, podľa čoho vybrať tie najvhodnejšie a ako zo širokej ponuky rozoznám kvalitné od menej kvalitných. Mohli by ste mi prosím poradiť? Ďakujem 🙂

 8. Dobry den, ucim se na ukukele. Stranky super, dekuji. Mam dotaz k akordum, hraju podle klasickych zpevniku a akordu kytarovych. Jen nevim, co hrat kdyz narazim na akord H. Ve vetsine ukele akordovych prehledu H chybi. Naladeno mam c-dur. Dekuji

   1. Jak může být akord H značen B? Jak potom hraji skutečný akord B? B je přece o půl tonu nižší než H, takže to nemůže ladit?
    B potřebuji např když hraji písničku v F-dur.

    1. Dobrý den, v angličtině se všeobecně tón H značí B, v českém zpěvníku toto označení nenajdete, ale u zahraničních písniček je to typické. Pravý akord B se tedy značí písmenem B a u něj je ještě malé b, stejně jako např. u akordu Eb.

    2. Rozdil v znaceni stejntch tonu
     vychod + nemci znaci A B H
     zapad znaci A Bb B

 9. když jsou u písničky akordy pro kytaru např C G F A mam to tak hrát i na ukulele ?

  1. Trsátko použít můžeš. Trsátka jsou docela levná, tak si kup více druhů a zkoušej. Často se na ukulele hraje filcovým trsátkem nebo koženým.

 10. Ahoj,chci se zeptat. Dalo by se jednoduše nějak vyměnit struny na ukulele ze silikonových na kovové za struny na kyzaru, nebo ke potřeba speciálně ukulelové?
  Díky

  1. Vyměnit by se to dalo, ale nedělal bych to. Na kovové struny není ukulele stavěné. Mohlo by se zničit.

 11. Dobrý den.
  Prosím o radu, jakým prstokladem zahrát akord E. Mně to jde jen ukazováčkem na strunu A v druhém pražci a pak stisknu ostatní prsty palcem ve čtvrtém pražci.Jde to i jinak, nebo ještě lépe, lze tento akord nahradit lehčím? Ráda bych se naučila !Dobrodružství s bohem” a dělá mi problém jen akord E.

  1. Akord E jde nahradit, ale otázkou je, jestli je to jednodušší :-). Hraji ho stejně jako vy – palec a ukazovák. Koukněte na Ukulelehunt, je tam 10 způsobu jak ho držet http://ukulelehunt.com/2009/04/22/e-chord-ukulele/ . No nebo si do Google nebo na Youtube zadejte “ukulele chord E” a třeba najdete ještě další a jednodušší.

 12. Kdyz jsme levák stačí jen prehodit struny a muzu hrat podle normalnich akordu? ?

 13. Ahoj, mám týden soprán ukulele, je laděné a, d, fis, h. Je prý to lepší pro pozdější hraní spolu s kytarou. Akordy jsou samozřejmě jiné než při ladění g, c, e, a. Prosím, jak má být naladěna kytara, normálně e, a, d, g, h, c? Moc to nechápu, když bude kytara hrát akord Gdur, co budu hrát já? Prosím pomozte mi někdo rozmotat tuto záhadu. Moc díky.

  1. Nejsem odborník na ukulele, ale tohle je spíš obecná hudební teorie.
   Když kytara hraje Gdur, Vy samozřejmě taky budete hrát Gdur, teď je jen otázka, jak se k tomu postavit. Když máte ladění a, d, fis, g, hrajete o tón (dva půltóny) výš, než ladění g, c, e, a pro které jsou tabulky akordů na internentu. Takže když použijete prostoklad pro Cdur, ve skutečnosti hrajete Ddur, prostoklad proi Emoll hraje F#moll a tak dále, prostě jsou pro akordy jiné prostoklady. Takže nejčistší metoda je, tu tabulku vzít a přepsat si názvy akordů, aby odpovídaly skutečnosti, tedy C->D, C#->D#. D->E, atd.

   Druhá možnost je tabulku nechat jak je a pamatovat si, že máte hrát akord o tón “nižší” než kytara. Z hudebního hlediska je to samozřejmě blbost, protože akord hrajete stejný, jen ho špatně pojmenováváte, navíc si musíte dát pozor, že mezi E F a H C přecházíte z křížkovaných akordů na nekřížkované a naopak. Na druhou stranu, pokud už máte prstoklady naučené, nemusíte se přeučovat jejich pojmenování a můžete si i pomoct nějakým traspozičním pravítkem.

 14. Ahoj, četla jsem Váš článek jak vybrat ukulele ale přezto se rači zeptám. Hrála jsem na kytaru už před delší dobou a teď bych ráda zkusila ukulele a proto prosím o pár tipů které mi pomůžou vybrat. Jinak moc děkuju za stránku je super. Dík

  1. Nevím jak dobře jste na kytaru hrála, ale pokud nějak obstojně, tak určitě poznáte rozdíl mezi dobrý a špatným zvukem a teoreticky rozeznáte i kvalitu zpracování. V takovém případě je nejlepší si nastudovat akordy a vyzkoušet si ukulele přímo v nějaké prodejně kde se můžete solidně rozšoupnout :-). Já mám Ibaneze https://ukulelko.com//ibanez-uks-10/ a při mém rekreačním hraní doma v obýváku mi plně dostačuje.

 15. Asi to bude hloupí dotaz můj bratr hraje na kytaru a má vytisklé písničky i s akordy. Můžu podle těch akordů, co má na kytaru, hrát na ukulele? Děkuji za odpověď. A tohle je super stránka moc mi pomohla při výběru ukulele děkuji vám za ní opravdu hodně děkuji, děkuji, děkuji.

  1. Jasně že podle nich můžete hrát. 😉 Díky za chvály, ať se dobře daří a hraní na uke jde samo.

 16. Dlouho hraji na kytaru a teď se učím cca 1 týden na uke a chťela bych se naučit něakou písničku natočili by jste prosím,děkuji za pochopení

 17. Dobrý den, prosím o radu.
  Mám teprv cca 2 týdny ukulele, učím se postupně akordy, ale dělá mi problém rovnováha. Hmatník je mnohem těžší než samotné tělo (mám sopránové uke) a při hraní musím vždy jednou rukou nějak vyrovnávat, což mi pak brání v pohybu…je to běžné u všech, nebo je možné to řešit nějak individuálně? Děkuju moc. Veronika P.

   1. Děkuju moc, zjistila jsem, že mi to dělalo problémy hlavně ze začátku, kdy jsem více koukala na akordy a tak byl celý náklon jiný…:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *