Ukulele » How to play ukulele » How to practice chords

How to practice chords

If we look at the basic ukulele chords, we find that they are not too complicated. It’s only an illusion, because in the beginning it’s a chore to stick your fingers in the right fret and press it down to make it sound right. I’m sure you can’t wait to strum your first song, and you may already be trying it. And it’s not sounding, is it? Don’t hang your head. It takes practice and technique.

The most important thing is to coordinate your fingers, teach them speed and maybe flexibility. It’s not easy, but with honest practice it can be achieved quite quickly. So you won’t be a ukulele virtuoso in a week, but you will see that you are improving.

Forget the songs you want to play on your own. You have to practice first. Then it will come.

How to learn chords?

exercise-acord

Or how to change chords. Start with the easy one. With each chord, pluck the strings to check that the note sounds right. You don’t have to change all six chords at the beginning. Start slowly, but check the quality.

 1. Press the C chord with the ring finger, strum if it sounds, release the string
 2. press the Am chord with the middle finger, strum and hold,
 3. press the second string from the top with the index finger, A
 4. then move your index finger to the second from the bottom, and you have an F chord, hold your index finger
 5. move your middle finger to the second from the top, and with your ring finger press the bottom string in the second fret, and you have a G7 chord
 6. let move the ring finger and middle finger and index finger to the bottom string at the first fret and you have C7

And so it goes on and on. Don’t try to rush anywhere. The important thing is to see if you’re holding the chord correctly with your fingers in the right position and if you’re pushing with enough force.

There are plenty of songs that you can play with only 2 – 3 chords. However, if you are serious about playing anyway, you will have to learn the others. 🙂

Since you won’t give up the idea of a song anyway and you’ll be eager to play something, here’s a link to 53 folk songs put together by Ondřej Šárek. You only need three ukulele chords for these: http://osos.sweb.cz/53-pisnicek-sarek.pdf.

If you decide to try to play songs don’t make the mistake of strumming the strings as you think of it, but first look up what rhythm even is, because bad habits are hard to unlearn.

Similar Posts

9 Comments

 1. Prosím o radu, získal jsem nástroj velikosti ukulele, ale je to miniaturní banjo. Získal jsem to v zničeném stavu, upadlý krk a pod. Sestavil jsem to zrepasoval a slepil. Má to membránu z kůže, ta je také vyčištěná a znovu napnutá. Má to 8 zdvojených strun. Neví někdo jaké struny použít a jak ladit?

  1. Je to mandolínové banjo, takže struny na mandolínu a ladění jako mandolína (GDae). Nebo tam dát jenom čtyři ukulelové struny a naladit jako ukulele gCEA – pak to bude uke banjo neboli banjolele.

 2. Dobrý den, pořídila jsme si ukulele a snažím se ho pomocí ladičky naladit. Nejprve ukazovala 2E,3C,3C,2E a naladila jsme na 4G,3C,2E,1A je to tak správně ? 😀
  1A – zní opravdu strašně 😀

   1. Myslím, že Hanka má stejnou ladičku jako já. Pro ukulele ukazuje to číslo struny, která to má být. Takže by to měla mít správně. Pro jistotu jsem zkontrolovala na YT a zní to stejně.

    1. Aha, to mě nenapadlo. Já myslel, že se bavíme o oktávách. V tom případě díky Michaelo za postřeh. 🙂

 3. Dobrý deň,
  Dostala som ukulele na vianoce a v krabici bola spolu s nim aj knižka so sprievodnými pokynmi.podla knižky je popis strun A,D,Fis,H a vzadu je tabuľka s akordmi,ktore su ale úplne odlišné od týchto.Väčšina z nich sa inak drží.Podla čoho sa mám potom riadiť?

  1. To je kvůli tomu, že máš ukulele laděné do D. Můžeš to tak nechat a najít si a učit se akordy pro tvé ladění nebo si přelaď ukulele do C a uč se akordy pro toto ladění.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *